Tre skäl att gå utbildning om offentlighet och sekretess för informationscontrollers:
- Lär och uppdatera dig kring offentlighet och sekretess, fördjupa dig inom utlämnande av allmän handling
- Få djupare kunskaper kring sekretessreglernas uppbyggnad och hur de tolkas för att bli säkrare i din roll som informationscontroller
- Diskutera utifrån domstolsavgöranden och JO-utlåtanden
Det är av stor betydelse att vara uppdaterad gällande regler kring offentlighet och sekretess, att känna sig säker kring utlämnande av allmän handling, hur man ska tänka kring sekretessbrytande bestämmelser samt känna till gränsdragningarna mellan skyldighet och möjlighet att lämna ut handlingar. Genom dessa kunskaper kommer du känna dig tryggare i din informationshantering.
Du får kunskap om ändringar i lagstiftningen, aktuella domar och JO-utlåtanden. Vi kommer att arbeta praktiskt med utgångspunkt i hur man ska tänka kring sekretessbrytande bestämmelser och hur man ska tänka kring styrkan på de olika sekretessbestämmelserna.
Under dagen övar vi praktiskt med utgångspunkt från fiktiva scenarios och givetvis ges du möjlighet att diskutera dina egna problemställningar kring offentlighet och sekretess, och du får på så sätt skapa dig en fördjupad kunskap kring tolkning av den aktuella lagstiftningen.
Efter utbildningen har du fått en god uppdatering av reglerna, samt har haft möjlighet att diskutera och öva praktiskt på offentlighet och sekretess och göra bedömningar av utlämnande av allmänna handlingar. Du kommer efter utbildningen att känna dig säkrare kring offentlighets- och sekretesslagstiftningen.
Målgrupp
Alla som arbetar med verksamhetsinformation inom offentlig förvaltning så som informationscontrollers, registratorer och arkivarier.
Förkunskapskrav
Utbildningen är fristående men en förutsättning för att tillgodogöra sig utbildningen på ett bra sätt är att man har grundläggande kunskaper i frågor rörande offentlighet och sekretess motsvarande innehållet i utbildningen Offentlighet och sekretess för registratorer.
Diplomerad informationscontroller – få ett kvitto på din kompetens
Offentlighet och sekretess för informationscontrollers är en av delutbildningarna som du behöver för att bli diplomerad informationscontroller, steget när du tar eller ska ta ett större ansvar om informationshantering. Går du denna utbildning samt Informationscontroller – strategier för informationshantering och Att förvalta och skydda verksamhetsinformation har du möjlighet att skriva Tentamen – informationscontroller.

Kontakta mig gärna om du har några frågor!
Birgitta Andreasen, utbildningsrådgivare
[email protected]
072-724 44 22
Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.