Tre anledningar att gå utbildningen:
- Du får grundläggande kunskap om alla steg inom utredningsarbete i offentlig sektor
- Ta del av verktygen du behöver för tydliga, avgränsade och effektiva utredningar
- Diskutera och lära dig om olika för- och nackdelar med olika metoder och lär dig även vad du ska tänka på vid insamling av material
Praktiskt utredningsarbete
Under denna grundläggande utbildning i praktiskt utredningsarbete inom offentlig sektor får du verktyg och kunskap för att lyckas med dina utredningar. Att arbeta med utredningar inom offentlig sektor innefattar en rad komplexa uppgifter och beslut som måste fattas. Ofta finns en utmaning i hur du bör tolka uppdragsbeskrivningen för att skapa en tydlig avgränsning och samstämmighet mellan dig som utredare och uppdragsgivaren. Som utredare behöver du även ta ställning till olika metodval och förhålla dig till uppdragsgivarens olika krav och förväntningar.
Utredningsmetodik och rollen som utredare
Under denna utbildning i praktiskt utredningsarbete inom offentlig sektor får du en genomgång av fördelar och nackdelar med olika metodval. Vi belyser dessutom fallgroparna du ska undvika och ger dig tips på hur du säkerställer att din utredning svarar upp till de förväntningar och krav som uppdragsgivaren ställer. Du får även ta del av en god struktur och tydliga rutiner för ditt utredningsarbete. Målet är att du efter utbildningen har verktygen och kunskapen du behöver för att kunna ta nästa steg och utvecklas i din roll som utredare.
Målgrupp: Utbildningen vänder sig till utredare, handläggare, sekreterare, med flera.
Digitalt klassrum – med känslan av att du är på plats
Läs om SIPUs pedagogiska format för distansundervisning här.
Vid bokning kommer du att få ytterligare instruktioner och inloggningsuppgifter.
Tid:
Dag 1 kl. 09.00 – 16.00
Dag 2 kl. 09.00 – 16.00
Fler utbildningar inom förvaltning och juridik hittar du här.
Följ oss gärna på LinkedIn.

Önskar du boka flera utbildningar eller är ni flera som önskar delta?
Kontakta vår utbildningsrådgivare: Jessica Korneliusson
jessica.korneliusson@sipu.se
073-526 84 57
Päivi –
Oerhört kunnig och bra utbildningsledare.
Ulrika –
Superbra med så många gruppdiskussioner och övningar!
Anna –
Helheten. Många bra tips och aha-upplevelser. Bra med grupparbeten och att det fanns gott om utrymme för att ställa frågor.
Jimmie –
Anna –
Teresa –
Mycket kompetent utbildningsledare och koll på vad han pratar om.
Sigrid –
Det är omöjligt att hinna allt på bara två dagar – det förstårjag såklart. Det enda jag möjligen kan sakna är ett lite fylligare utbildningsmaterial såsom handouts och fler exempel. Kanske också en övning där man får tolka resultat och ge rekommendationer.
Charlotte –
Jag är mycket nöjd med både innehåll- upplägg och tekniken. Föreläsaren var både kunnig och pedagogisk. Hade med många praktiska exempel vilket var väldigt bra. Det var en bra balans mellan presentation och gruppdiskussion.
Anna-karin –
Även om det var mkt som var känt för mig innan var det bra att bli uppdaterad om grunder i utredningsarbetet ochlite argument för de arbeten jag håller på med
Emelie –
Bra genomgång hur man ska angripa uppdraget direkt från start- med frågor- hypotes osv
Mikael –
Många bra tips- råd- begrepp och metoder att använda i en utredning.
Mårten –
Mycket ämneskunnig och kommunikativ föredragare
Anders –
Bra balans mellan samtal där deltagarna får tänka själva och att utbildaren pratar för att ge perspektiv på utredning.
Åsa –
Bra utbildare bra moderna uppdelningar med bikupor
Anja –
Mycket bra exempel gavs och lättsam och kunnig föreläsare